Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002499R9760T9L
Y002499R9760T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002499R9760T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 99.976 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y002499R9760T9L.pdf
Availability of Y002499R9760T9L
QUANTITY
Y002499R9760T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002499R9760T9L
Internal Part NumberEIS-Y002499R9760T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)99.976
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002499R9760T9L
Y002499R9760T9L Details Description
Related parts for Y002499R9760T9L
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf