Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002499R9760T9L
Y002499R9760T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002499R9760T9L
Brief Description
RES 99.976 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y002499R9760T9L.pdf
Availability of Y002499R9760T9L
QUANTITY
Y002499R9760T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002499R9760T9L
Internal Part NumberEIS-Y002499R9760T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)99.976
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002499R9760T9L
Y002499R9760T9L Details Description
Related parts for Y002499R9760T9L
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.45A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 1.5A 400V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf