Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0025250R000V12L
Y0025250R000V12L picture photo
Mfg. Part Number
Y0025250R000V12L
Brief Description
RES 250 OHM 1/2W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y0025250R000V12L.pdf
Availability of Y0025250R000V12L
QUANTITY
Y0025250R000V12L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0025250R000V12L
Internal Part NumberEIS-Y0025250R000V12L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0025250R000V12L
Y0025250R000V12L Details Description
Related parts for Y0025250R000V12L
TRANS NPN 80V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MHZ SHUTDOWN 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PIN PCB .362" datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf