Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0025250R000V12L
Y0025250R000V12L picture photo
Mfg. Part Number
Y0025250R000V12L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 1/2W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y0025250R000V12L.pdf
Availability of Y0025250R000V12L
QUANTITY
Y0025250R000V12L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0025250R000V12L
Internal Part NumberEIS-Y0025250R000V12L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0025250R000V12L
Y0025250R000V12L Details Description
Related parts for Y0025250R000V12L
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 11.5A 5.85 MOHM datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7813K 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 415MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN BTB RECPT 50 POS SMD datasheet.pdf
CAP 10F -20%, +50% 2.7V T/H datasheet.pdf