Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0028100R000F9L
Y0028100R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0028100R000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y0028100R000F9L.pdf
Availability of Y0028100R000F9L
QUANTITY
Y0028100R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0028100R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0028100R000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0028100R000F9L
Y0028100R000F9L Details Description
Related parts for Y0028100R000F9L
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V DL 1KV datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 16M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf