Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0028300R000T0L
Y0028300R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0028300R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 1W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0028300R000T0L.pdf
Availability of Y0028300R000T0L
QUANTITY
Y0028300R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0028300R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0028300R000T0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0028300R000T0L
Y0028300R000T0L Details Description
Related parts for Y0028300R000T0L
DETECT HEATER ELEMENT 100V CHAS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A MP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 4000' datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf