Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029200R000B0L
Y0029200R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029200R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 2/3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0029200R000B0L.pdf
Availability of Y0029200R000B0L
QUANTITY
Y0029200R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029200R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0029200R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0029200R000B0L
Y0029200R000B0L Details Description
Related parts for Y0029200R000B0L
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LED 1" DOME RED PMI 48V C1D2 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PCB PLUG 180 5.08MM 2 POLE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf