Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029200R000B0L
Y0029200R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029200R000B0L
Brief Description
RES 200 OHM 2/3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0029200R000B0L.pdf
Availability of Y0029200R000B0L
QUANTITY
Y0029200R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029200R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0029200R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0029200R000B0L
Y0029200R000B0L Details Description
Related parts for Y0029200R000B0L
JUMPER-H1501TR/A3049S/H1501TR 12 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
WIFI SHIELD (FI250) datasheet.pdf
TV 99C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
12000UF 35V 30X40 datasheet.pdf