Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029200R000T0L
Y0029200R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029200R000T0L
Brief Description
RES 200 OHM 2/3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0029200R000T0L.pdf
Availability of Y0029200R000T0L
QUANTITY
Y0029200R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029200R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0029200R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)