Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF3901V
ERJ-6ENF3901V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF3901V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF3901V.pdf
Availability of ERJ-6ENF3901V
QUANTITY
ERJ-6ENF3901V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF3901V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF3901V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF3901V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF3901V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF3901V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF3901V
OPTOISO 5KV FOR IGBT DVR 8SMD GW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOIC TO 18DIP 0.3 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
3 PH N5K POWER ANALYZER W/54 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf