Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00297K50000F0L
Y00297K50000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00297K50000F0L
Brief Description
RES 7.5K OHM 2/3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y00297K50000F0L.pdf
Availability of Y00297K50000F0L
QUANTITY
Y00297K50000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00297K50000F0L
Internal Part NumberEIS-Y00297K50000F0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00297K50000F0L
Y00297K50000F0L Details Description
Related parts for Y00297K50000F0L
FAN BLWR CENT 314X292MM 115VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf