Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005446K6390T29L
Y005446K6390T29L picture photo
Mfg. Part Number
Y005446K6390T29L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.639K OHM 1/2W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y005446K6390T29L.pdf
Availability of Y005446K6390T29L
QUANTITY
Y005446K6390T29L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005446K6390T29L
Internal Part NumberEIS-Y005446K6390T29L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.639k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005446K6390T29L
Y005446K6390T29L Details Description
Related parts for Y005446K6390T29L
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC-DC +/-5V 15W 1.5A datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf