Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005810K0000T0L
Y005810K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005810K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y005810K0000T0L.pdf
Availability of Y005810K0000T0L
QUANTITY
Y005810K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005810K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y005810K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005810K0000T0L
Y005810K0000T0L Details Description
Related parts for Y005810K0000T0L
CONN PLUG CPC 7POS SOLDER CUP datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2048X18 68-PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.2MM 40POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
IC XA MCU 16BIT CMOS 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN 50POS F W/W datasheet.pdf