Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005815K0000F0L
Y005815K0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005815K0000F0L
Brief Description
RES 15K OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y005815K0000F0L.pdf
Availability of Y005815K0000F0L
QUANTITY
Y005815K0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005815K0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y005815K0000F0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005815K0000F0L
Y005815K0000F0L Details Description
Related parts for Y005815K0000F0L
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
IC CLK SLICER ZDB CONFIG 28-SSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE USB MINI A - MINI B 1M BLK datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
IC FAN DRIVER BLDC 8SOIC CAN SHIP TODAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf