Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00581K80000F29L
Y00581K80000F29L picture photo
Mfg. Part Number
Y00581K80000F29L
Brief Description
RES 1.8K OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y00581K80000F29L.pdf
Availability of Y00581K80000F29L
QUANTITY
Y00581K80000F29L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00581K80000F29L
Internal Part NumberEIS-Y00581K80000F29L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00581K80000F29L
Y00581K80000F29L Details Description
Related parts for Y00581K80000F29L
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RCPT KIT 50 POS B SLOT C/LOCK datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 2.67GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 25MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BASE RND 58.63MM 13.25MM HT WHT datasheet.pdf