Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058500R000T0L
Y0058500R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058500R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0058500R000T0L.pdf
Availability of Y0058500R000T0L
QUANTITY
Y0058500R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058500R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0058500R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058500R000T0L
Y0058500R000T0L Details Description
Related parts for Y0058500R000T0L
CONN HEADER VERT 10POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
STRINGLIGHT 100' 10SKT 12/2-WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 800MA 230 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO204AL datasheet.pdf