Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005856R0000F0L
Y005856R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005856R0000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 0.3W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y005856R0000F0L.pdf
Availability of Y005856R0000F0L
QUANTITY
Y005856R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005856R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y005856R0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005856R0000F0L
Y005856R0000F0L Details Description
Related parts for Y005856R0000F0L
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FOOT SWITCH W/10' CORD & CONN datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
SCT3250EX 13.28" 8" EX112 W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 50MA 850 MOHM datasheet.pdf