Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058604R000B0L
Y0058604R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058604R000B0L
Brief Description
RES 604 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058604R000B0L.pdf
Availability of Y0058604R000B0L
QUANTITY
Y0058604R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058604R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0058604R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058604R000B0L
Y0058604R000B0L Details Description
Related parts for Y0058604R000B0L
TRANS NPN DARL 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.75 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 31MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V CH 0805 datasheet.pdf