Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058634R000B0L
Y0058634R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058634R000B0L
Brief Description
RES 634 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0058634R000B0L.pdf
Availability of Y0058634R000B0L
QUANTITY
Y0058634R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058634R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0058634R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058634R000B0L
Y0058634R000B0L Details Description
Related parts for Y0058634R000B0L
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.1A 200 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STOP/START datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf