Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00588K52300T19L
Y00588K52300T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y00588K52300T19L
Brief Description
RES 8.523K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00588K52300T19L.pdf
Availability of Y00588K52300T19L
QUANTITY
Y00588K52300T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00588K52300T19L
Internal Part NumberEIS-Y00588K52300T19L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.523k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00588K52300T19L
Y00588K52300T19L Details Description
Related parts for Y00588K52300T19L
SWITCH ROTARY MIL DP 6POS W/MNT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 72.31 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 20A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf