Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060249R000T0L
Y0060249R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060249R000T0L
Brief Description
RES 249 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0060249R000T0L.pdf
Availability of Y0060249R000T0L
QUANTITY
Y0060249R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060249R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0060249R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060249R000T0L
Y0060249R000T0L Details Description
Related parts for Y0060249R000T0L
CONN HOUSING 8POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf