Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006024K0000F2L
Y006024K0000F2L picture photo
Mfg. Part Number
Y006024K0000F2L
Brief Description
RES 24K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y006024K0000F2L.pdf
Availability of Y006024K0000F2L
QUANTITY
Y006024K0000F2L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006024K0000F2L
Internal Part NumberEIS-Y006024K0000F2L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006024K0000F2L
Y006024K0000F2L Details Description
Related parts for Y006024K0000F2L
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40NS YEL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 44MA 15VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 3A DO201AD datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 256KB 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL datasheet.pdf