Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00602K10000T19L
Y00602K10000T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y00602K10000T19L
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00602K10000T19L.pdf
Availability of Y00602K10000T19L
QUANTITY
Y00602K10000T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00602K10000T19L
Internal Part NumberEIS-Y00602K10000T19L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00602K10000T19L
Y00602K10000T19L Details Description
Related parts for Y00602K10000T19L
TVS DIODE 200VWM 329.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
Z-PACK/A M-HDR 110P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf