Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00609R74000B0L
Y00609R74000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00609R74000B0L
Brief Description
RES 9.74 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00609R74000B0L.pdf
Availability of Y00609R74000B0L
QUANTITY
Y00609R74000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00609R74000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00609R74000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.74
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±12ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00609R74000B0L
Y00609R74000B0L Details Description
Related parts for Y00609R74000B0L
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 20" datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS 0.5MM DUAL SMT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
HDM SMPO144F248O LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf