Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062100K000V9L
Y0062100K000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062100K000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062100K000V9L.pdf
Availability of Y0062100K000V9L
QUANTITY
Y0062100K000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062100K000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062100K000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062100K000V9L
Y0062100K000V9L Details Description
Related parts for Y0062100K000V9L
IC CTRLR PWM CM HV 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX EIA/TIA562 3.3V 20SSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SNGL VOUT 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
BOARD & REF DESIGN datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 35 V datasheet.pdf