Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006210R0000B0L
Y006210R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006210R0000B0L
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006210R0000B0L.pdf
Availability of Y006210R0000B0L
QUANTITY
Y006210R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006210R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y006210R0000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006210R0000B0L
Y006210R0000B0L Details Description
Related parts for Y006210R0000B0L
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
MICRO RIBBON 50POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
DSUB 8W8 F G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI ORA 220V datasheet.pdf
1-1/2" FRAY RES FR BRDD SLVING datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf