Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006216K0000V9L
Y006216K0000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006216K0000V9L
Brief Description
RES 16K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y006216K0000V9L.pdf
Availability of Y006216K0000V9L
QUANTITY
Y006216K0000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006216K0000V9L
Internal Part NumberEIS-Y006216K0000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006216K0000V9L
Y006216K0000V9L Details Description
Related parts for Y006216K0000V9L
IC POT DGTL QUAD 10K OHM 24TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3A 70 MOHM TH datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-50M YLLW/GREEN datasheet.pdf