Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006216R0000Q9L
Y006216R0000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006216R0000Q9L
Brief Description
RES 16 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y006216R0000Q9L.pdf
Availability of Y006216R0000Q9L
QUANTITY
Y006216R0000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006216R0000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y006216R0000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006216R0000Q9L
Y006216R0000Q9L Details Description
Related parts for Y006216R0000Q9L
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89R-3 datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A 3TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf