Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00621K60000B0L
Y00621K60000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00621K60000B0L
Brief Description
RES 1.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00621K60000B0L.pdf
Availability of Y00621K60000B0L
QUANTITY
Y00621K60000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00621K60000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00621K60000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00621K60000B0L
Y00621K60000B0L Details Description
Related parts for Y00621K60000B0L
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 530MA 720 MOHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 32POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC AMP R-R 0.5MA 75MHZ DL 8MSOP datasheet.pdf