Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062240R000F9L
Y0062240R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062240R000F9L
Brief Description
RES 240 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062240R000F9L.pdf
Availability of Y0062240R000F9L
QUANTITY
Y0062240R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062240R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0062240R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062240R000F9L
Y0062240R000F9L Details Description
Related parts for Y0062240R000F9L
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SIP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KEYBOARD 12BTN datasheet.pdf
RES 162K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO213AB datasheet.pdf