Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062250R000Q0L
Y0062250R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062250R000Q0L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0062250R000Q0L.pdf
Availability of Y0062250R000Q0L
QUANTITY
Y0062250R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062250R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0062250R000Q0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062250R000Q0L
Y0062250R000Q0L Details Description
Related parts for Y0062250R000Q0L
PROTO BOARD ADAPTER FOR SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144PQFP datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1.5" CIR - 100/PACK datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf