Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062390R500V9L
Y0062390R500V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062390R500V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390.5 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062390R500V9L.pdf
Availability of Y0062390R500V9L
QUANTITY
Y0062390R500V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062390R500V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062390R500V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390.5
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062390R500V9L
Y0062390R500V9L Details Description
Related parts for Y0062390R500V9L
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.008A 155 MOHM datasheet.pdf
WIREWAY BOX CONNECTOR 8X8" datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 13POS datasheet.pdf