Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062420R000B9L
Y0062420R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062420R000B9L
Brief Description
RES 420 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062420R000B9L.pdf
Availability of Y0062420R000B9L
QUANTITY
Y0062420R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062420R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0062420R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)420
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062420R000B9L
Y0062420R000B9L Details Description
Related parts for Y0062420R000B9L
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A WPAK datasheet.pdf