Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062420R000C9L
Y0062420R000C9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062420R000C9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 420 OHM 0.6W 0.25% RADIAL
Datasheet Download
Y0062420R000C9L.pdf
Availability of Y0062420R000C9L
QUANTITY
Y0062420R000C9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062420R000C9L
Internal Part NumberEIS-Y0062420R000C9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)420
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062420R000C9L
Y0062420R000C9L Details Description
Related parts for Y0062420R000C9L
CABLE 3POS STRAIGHT PLUG 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 780MA 600 MOHM datasheet.pdf