Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062420R000C9L
Y0062420R000C9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062420R000C9L
Brief Description
RES 420 OHM 0.6W 0.25% RADIAL
Datasheet Download
Y0062420R000C9L.pdf
Availability of Y0062420R000C9L
QUANTITY
Y0062420R000C9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062420R000C9L
Internal Part NumberEIS-Y0062420R000C9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)420
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062420R000C9L
Y0062420R000C9L Details Description
Related parts for Y0062420R000C9L
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
.1" IDC CABLE 10POS 6"SOCKET END datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL SPARTAN 6 SP601 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 48 IN datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM P600 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf