Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062420R000D9L
Y0062420R000D9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062420R000D9L
Brief Description
RES 420 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0062420R000D9L.pdf
Availability of Y0062420R000D9L
QUANTITY
Y0062420R000D9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062420R000D9L
Internal Part NumberEIS-Y0062420R000D9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)420
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062420R000D9L
Y0062420R000D9L Details Description
Related parts for Y0062420R000D9L
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MALE CONNECTOR M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.75UF RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf