Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00625K33300T0L
Y00625K33300T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00625K33300T0L
Brief Description
RES 5.333K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00625K33300T0L.pdf
Availability of Y00625K33300T0L
QUANTITY
Y00625K33300T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00625K33300T0L
Internal Part NumberEIS-Y00625K33300T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.333k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00625K33300T0L
Y00625K33300T0L Details Description
Related parts for Y00625K33300T0L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH QUAD P/N 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CONN RING 8-12 AWG STRIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 40A 240VAC 80VDC datasheet.pdf