Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00625K90000B0L
Y00625K90000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00625K90000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00625K90000B0L.pdf
Availability of Y00625K90000B0L
QUANTITY
Y00625K90000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00625K90000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00625K90000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00625K90000B0L
Y00625K90000B0L Details Description
Related parts for Y00625K90000B0L
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
SWITCH IPS CAP 1/2 ROUND WHITE datasheet.pdf
820UF 16V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf