Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00625K96000Q9L
Y00625K96000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00625K96000Q9L
Brief Description
RES 5.96K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y00625K96000Q9L.pdf
Availability of Y00625K96000Q9L
QUANTITY
Y00625K96000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00625K96000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y00625K96000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.96k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00625K96000Q9L
Y00625K96000Q9L Details Description
Related parts for Y00625K96000Q9L
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT 2MM T/H YLW datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf