Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006260K0000V9L
Y006260K0000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006260K0000V9L
Brief Description
RES 60K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y006260K0000V9L.pdf
Availability of Y006260K0000V9L
QUANTITY
Y006260K0000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006260K0000V9L
Internal Part NumberEIS-Y006260K0000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006260K0000V9L
Y006260K0000V9L Details Description
Related parts for Y006260K0000V9L
BACKSHELL DB9 MET PLASTIC 45DEG datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 17POS datasheet.pdf
RES 271 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 102MM datasheet.pdf
IC INVERTER LP O-D OUT 5TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf