Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00626K04000B0L
Y00626K04000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00626K04000B0L
Brief Description
RES 6.04K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00626K04000B0L.pdf
Availability of Y00626K04000B0L
QUANTITY
Y00626K04000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00626K04000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00626K04000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00626K04000B0L
Y00626K04000B0L Details Description
Related parts for Y00626K04000B0L
TRANS NPN 80V 1A TO220AB datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 14A D3PAK datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf