Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062768R000D0L
Y0062768R000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062768R000D0L
Brief Description
RES 768 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0062768R000D0L.pdf
Availability of Y0062768R000D0L
QUANTITY
Y0062768R000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062768R000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0062768R000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062768R000D0L
Y0062768R000D0L Details Description
Related parts for Y0062768R000D0L
REPLACE KNIFE FOR CF 3000-2,7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 512VWM 828VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SONET/SDH SYNCH 100LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf