Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00627K68000V0L
Y00627K68000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00627K68000V0L
Brief Description
RES 7.68K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y00627K68000V0L.pdf
Availability of Y00627K68000V0L
QUANTITY
Y00627K68000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00627K68000V0L
Internal Part NumberEIS-Y00627K68000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00627K68000V0L
Y00627K68000V0L Details Description
Related parts for Y00627K68000V0L
BOX ABS GRAY 1.97"L X 1.38"W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT R/A PCB datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RIB LEFT SIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SRT datasheet.pdf
47UF 100V 10X25MM 85C 3000H datasheet.pdf