AVX Corporation AQ145A502FAJME\1K
AQ145A502FAJME\1K picture photo
Mfg. Part Number
AQ145A502FAJME\1K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145A502FAJME\1K.pdf
Availability of AQ145A502FAJME\1K
QUANTITY
AQ145A502FAJME\1K Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145A502FAJME\1K
Internal Part NumberEIS-AQ145A502FAJME\1K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145A502FAJME\1K
Related LinksAQ145A50, AQ145A502FAJME\1K Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145A502FAJME\1K Details Description
Related parts for AQ145A502FAJME\1K
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .125 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERSION WOBBLE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf