Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062900R000V9L
Y0062900R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062900R000V9L
Brief Description
RES 900 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062900R000V9L.pdf
Availability of Y0062900R000V9L
QUANTITY
Y0062900R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062900R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062900R000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062900R000V9L
Y0062900R000V9L Details Description
Related parts for Y0062900R000V9L
HEATSHRINK 3/4"X1' EPS200 BLK datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD789088 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf