Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062900R000V9L
Y0062900R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062900R000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 900 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062900R000V9L.pdf
Availability of Y0062900R000V9L
QUANTITY
Y0062900R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062900R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062900R000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)900
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062900R000V9L
Y0062900R000V9L Details Description
Related parts for Y0062900R000V9L
CONN HEADER ZH SIDE 13POS 1.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A IPAK datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
IC PROG 27BIT PAR-SRL RCVR 48BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf