Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075110R000T0L
Y0075110R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075110R000T0L
Brief Description
RES 110 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0075110R000T0L.pdf
Availability of Y0075110R000T0L
QUANTITY
Y0075110R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075110R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0075110R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075110R000T0L
Y0075110R000T0L Details Description
Related parts for Y0075110R000T0L
CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 21POS datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SPI PROGBL 28-SSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 600MA 4-DIP datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 R/G,Y/G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf