Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075111R670Q0L
Y0075111R670Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075111R670Q0L
Brief Description
RES 111.67 OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0075111R670Q0L.pdf
Availability of Y0075111R670Q0L
QUANTITY
Y0075111R670Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075111R670Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0075111R670Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111.67
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075111R670Q0L
Y0075111R670Q0L Details Description
Related parts for Y0075111R670Q0L
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.05A 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, F, MF, 780W datasheet.pdf
POT 1.5M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf