Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007520K0000B0L
Y007520K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007520K0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007520K0000B0L.pdf
Availability of Y007520K0000B0L
QUANTITY
Y007520K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007520K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y007520K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007520K0000B0L
Y007520K0000B0L Details Description
Related parts for Y007520K0000B0L
OSC XO 80.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN SCKT 36POS DELTA W/INSER datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf