Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007520K0000B0L
Y007520K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007520K0000B0L
Brief Description
RES 20K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007520K0000B0L.pdf
Availability of Y007520K0000B0L
QUANTITY
Y007520K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007520K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y007520K0000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007520K0000B0L
Y007520K0000B0L Details Description
Related parts for Y007520K0000B0L
CAP CER 1.5PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 270VWM 458.01VC AXIAL datasheet.pdf
RP-SMA BULKHEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
.093 NYLON RECEPTACLE 199115R1 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO 3WK3 F SOD G50 CAD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf